Blog tematyczny dla aktywnych mężczyzn.

Motoryzacja

Jak zwiększyć moc silnika?

Jak zwiększyć moc silnika?

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie mocy silnika. Nie wszystko jest legalne. Czym jest tuning silnika? Jak zwiększyć moc silnika i czy można zrobić to samodzielnie?

Tuning silnika

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zwiększyć moc silnika? W sumie istnieją trzy rodzaje tuningu, tuning mechaniczny, chiptuning i tuning poprzez instalację dodatkowych komponentów. Tuning mechaniczny obejmuje przeróbkę części samochodowych, takich jak układ ssący, wtryskowy, wałek rozrządu, tłok lub gaźnik. W przypadku tuningu elektronicznego lub chiptuningu dostosowuje się oprogramowanie, lub włącza dodatkowe sterowniki. Podczas zwiększania mocy za pomocą dodatkowych komponentów można zamontować elementy takie jak turbosprężarka lub specjalne układy wydechowe czy ssące.

Zwiększenie mocy silnika poprzez tuning mechaniczny

Podczas zwiększenia mechanicznej mocy przerabia się różne części samochodowe. Zmiany w układzie wydechowym, układzie wtryskowym lub gaźniku mogą prowadzić do zwiększenia wydajności. Jednym z elementów jest filtr powietrza. Im bardziej zanieczyszczony staje się z czasem filtr, tym moc silnika spada. W konsekwencji wzrasta również zużycie paliwa. Pełna wymiana silnika jest jednym z wariantów tuningu. Jest to dość kosztowne, ale przez niektóre osoby praktykowane. Dość radykalną i kosztowną metodą zwiększenia mocy jest też zwiększenie pojemności silnika.

Tuning elektroniczny

Dzisiejsze silniki są sterowane za pomocą jednostki sterującej. Zawiera ona układ scalony, na którym przechowywane są dane zebrane z czujników w pojeździe. Należą do nich na przykład gęstość powietrza, temperatura zewnętrzna, temperatura silnika i oleju. Celem tuningu elektronicznego jest celowa manipulacja chipem w celu osiągnięcia maksymalnej mocy i momentu obrotowego bez nadmiernego obciążania silnika. Tuning można przeprowadzić za pomocą nowego oprogramowania lub dodatkowego sterownika, który przekazuje zmodyfikowane dane do silnika. Zaletą chiptuningu jest to, że nie ma potrzeby demontażu ani dodatkowej instalacji komponentów. Ponadto nie jest konieczna ingerencja w istniejący silnik. Dzięki temu nakłady i koszty związane z tego rodzaju tuningiem silnika są stosunkowo niskie.

Czy tuning silnika jest legalny?

Ważne jest, aby tuningowany pojazd był bezpieczny na drodze, a kierowca i inni użytkownicy dróg byli bezpieczni. W związku z tym wszystkie elementy pojazdu związane z bezpieczeństwem muszą posiadać homologację. Tuning silnika zmienia typ konstrukcji, więc wszystkie zmiany muszą być ponownie zatwierdzone. Ponadto przy zakupie i montażu części tuningowych należy upewnić się, że posiadają one oficjalny znak homologacji.

Kto powinien wykonać tuning silnika?

Każda czynność tuningu silnika powinna być wykonywana przez profesjonalistę. Posiada on specjalne narzędzia do montażu komponentów tuningowych. Ponadto w przypadku zmiany mocy silnika konieczne jest dostrojenie go do innych komponentów, takich jak wał korbowy czy tłok. Należy wybrać renomowany warsztat, który oferuje kompleksową obsługę i doradztwo.

Udostępnij