Blog tematyczny dla aktywnych mężczyzn.

HobbyLifestyle

Szachy – doskonała gra dla całej rodziny!

Szachy – doskonała gra dla całej rodziny!

Z pewnością każdy słyszał o szachach, jednak nie każdy wie, jak się w nie gra. Jest to dość skomplikowana rozrywka, która wymaga wytężenia umysłu, a także cierpliwości. Warto jednak nauczyć się grać, aby doskonalić logiczne myślenie i przy okazji świetnie się bawić. Jak powinno się grać w szachy? Jakie korzyści płyną z takiej rozrywki?

Jak grać w szachy?

Zasady w gry w szachy wymagają przygotowania odpowiedniej strategii. Każdy ruch powinien być przemyślany dokładnie, a posunięcia warto planować na kilka ruchów do przodu, aby przeciwnik nie mógł ich przewidzieć. Nawet niepozorny ruch rywala może doprowadzić do rozstrzygnięcia rozgrywki. Na pewno jest to gra wyzwalająca wiele emocji, radości, a czasami i nerwów. W szachy można grać godzinami. Wiele osób ma rozstawioną planszę na stoliku i rozgrywa partię przez kilka dni, a nawet i tygodni.

Figury w szachach

W szachach można wyróżnić dwa kolory figur. Jedne są białe, a drugie czarne. Kolor przypisywany jest do gracza podczas losowania przed rozpoczęciem partii szachów. Figur jest kilka rodzajów i każda z nich ma inne zadanie do wykonania. Niektóre z nich poruszają się jedynie po konkretnych polach i trzeba się tego nauczyć. Najwięcej jest pionków, które mają najmniej możliwości do poruszania się po planszy. Można je przesunąć jedynie o jedno pole wprzód. Jest jednak wyjątek od tej reguły, który pozwala na przesunięcie o dwa pola lub na ukos. Wśród figur wyróżnia się hetmana, gońca, skoczka, wieżę i króla. Każda z nich ma inną rolę do spełnienia. Najsilniejszą figurą jest hetman.

Jak mogą poruszać się figury w szachach?

W przypadku hetmana ruchy są nieograniczone. Można go przesunąć o dowolną liczbę pól do przodu i tyłu, w bok i na ukos. Jeśli chodzi o gońca, to można go przesuwać wyłącznie po przekątnej. W przypadku białego koloru można przesuwać go jedynie po białych polach na planszy i odwrotnie. Skoczek to figura, którą można wykonać ruch w kształcie litery L. Dowolnie w lewą lub w prawą stronę można przesunąć go o trzy pola do przodu i jedno pole w bok. Dodatkowo może on przeskoczyć inne figury zarówno przeciwnika, jak i własne. Wieża jest figurą poruszającą się jedynie w linii prostej, a królem można przesunąć się jedynie o jedno pole, ale za to w każdym kierunku.

O czym pamiętać podczas gry w szachy?

Gra w szachy wymaga logicznego myślenia i doskonałej znajomości zasad. Warto zatem regularnie ćwiczyć, aby doskonalić swoje umiejętności. Na pewno należy zaznajomić się z ustawieniem figur na planszy i ich rolą. Pojedynczymi figurami są król i hetman. Do dyspozycji gracza są dwie wieże, dwa skoczki i dwa gońce. Resztę stanowią pionki. Szachy wygrywa ta osoba, która wyeliminowała z gry króla przeciwnika. Wówczas mówi się, że jest to szach mat i oznacza koniec gry. Czasami może dojść do remisu i wówczas określa się to sytuacją patową. Na pewno jest to wciągające zajęcie. Warto zaznajomić się z zasadami i spróbować swoich sił. Można znacznie pobudzić swoją wyobraźnię i pracę umysłu. Kto wie, może szachy staną się wielką pasją i wciągną całą rodzinę?

Udostępnij