Blog tematyczny dla aktywnych mężczyzn.

Zdrowie

Trening ABS co to?

Trening ABS co to?

Zarysowane i widoczne mięśnie brzucha to marzenie wielu osób, które regularnie uczęszczają na siłownię oraz tych, które w najbliższym czasie planują zadbać o swoją sylwetkę. Doprowadzenie swojego brzucha do takiego stanu wymaga jednak bardzo ciężkiej pracy i stosowania odpowiednich ćwiczeń. Najlepszym sposobem na wyćwiczenie mięśni brzucha są ćwiczenia ABS, które można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu. Ćwiczenia te mają na celu wzmocnienie mięśni brzucha oraz ich wyrzeźbienie. Czym właściwie jest trening ABS oraz o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem ćwiczeń? Odpowiedzi na wyżej postawione pytania znajdziesz w tym artykule.

Trening ABS co to jest?

Nazwa tego treningu pochodzi od angielskiego zwrotu Abdominal Body System. Jest to zbiór ćwiczeń, które pozwalają wzmocnić oraz wytrenować górne i dolne partie mięśni brzucha. Trening ABS to swego rodzaju starannie przygotowany system, który składa się z planów treningowych dla początkujących i zaawansowanych. Wszystkie plany, niezależnie od stopnia zaawansowania, ułożone są w taki sposób, aby równomiernie angażować wszystkie grupy mięśni brzucha.
Aby skutecznie wykonywać ćwiczenia ABS nie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt treningowy. Wystarczy jedynie mata do ćwiczeń oraz wygodny strój. Trening można wykonywać zarówno na siłowni, jak i również w domowym zaciszu. Warto wspomnieć również o tym, że sam trening nie trwa zbyt długo i do wzmocnienia i wyrzeźbienia mięśni brzucha wystarczy zaledwie kilka lub kilkanaście minut dziennie. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest jednak systematyczność, która pozwala na uzyskanie zamierzonych efektów.

Na czym polega trening ABS?

Skuteczny trening ABS polega na wykonywaniu ćwiczeń, które następują kolejno po sobie i angażują poszczególne partie mięśni brzucha. Zazwyczaj cała sesja treningowa trwa około 8 minut. Jeśli jednak zamierzamy zwiększyć czas trwania treningu, powinniśmy skonsultować się z profesjonalnym trenerem, który udzieli nam odpowiednich wskazówek dotyczących wykonywania treningu ABS.
Ćwiczenia powinny być wykonywane 2-3 razy w tygodniu, tak aby organizm miał wystarczająco dużo czasu na regenerację. Przed rozpoczęciem treningu należy odpowiednio rozgrzać mięśnie, natomiast po jego zakończeniu zalecane jest rozciąganie. Ważne jest, aby zachować odpowiednią kolejność ćwiczeń podczas treningu ABS. Pierwszą trenowaną partią powinny być dolne mięśnie brzucha, następnie należy przejść do ćwiczeń na boczne mięśnie brzucha, a ostatnią partią powinny być mięśnie górne proste. Należy pamiętać o tym, że ćwiczenia muszą być wykonywane bezpośrednio po sobie.

Jaka powinna być intensywność treningu?

Skuteczny trening ABS powinien opierać się na przynajmniej trzech ćwiczeniach, każde na odrębną partię mięśniową. Warto więc wybrać kilka odpowiednich dla siebie ćwiczeń i pamiętać o tym, że każde z nich wymaga 20 powtórzeń. Bardzo ważne jest również wykonywanie ćwiczeń w odpowiedniej kolejności i bezpośrednio po sobie, bez odpoczynku. Trening ABS powinien być krótki, ale intensywny.

Udostępnij