Blog tematyczny dla aktywnych mężczyzn.

Sport

Jak wygląda trening na worku?

Jak wygląda trening na worku?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się trening na worku. Bez treningu na worku bokserskim ciężko sobie wyobrazić uprawianie boksu oraz innych dyscyplin uderzanych. Można śmiało powiedzieć, że symbolem sportów walki jest worek bokserski. Nie ulega wątpliwości, że jest to ponadczasowe oraz niezawodne narzędzie treningowe. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinien wyglądać prawidłowy trening na worku. W ten sposób można przede wszystkim doskonalić technikę.

Zalety treningu na worku

Osoby, które ćwiczą na worku, mogą w krótkim czasie poprawić koordynację lub czas reakcji, a także zbudować szybkość oraz siłę ciosu. Worek pozwala też przyzwyczaić organizm do zmęczenia, które jest skutkiem kopania oraz uderzania. Nie wszyscy mają świadomość, że kostki naszych pięści możemy wzmocnić poprzez trening na worku bokserskim. Można również przygotować piszczele do zadawania oraz przyjmowania kopnięć. Niestety większość osób trenuje na worku w dosyć chaotyczny sposób. Taki trening nie daje zbyt wielu pozytywnych efektów, a do tego może przyczynić się do kontuzji i wyrobienia złych nawyków. Zdecydowanie lepiej w zaplanowany i metodyczny sposób podejść do treningu na worku bokserskim. Należy pamiętać, że dobry plan to podstawa.

Trening bokserski

Szalona ofensywa w postaci nawałnicy ciosów nie ma większego sensu. Musisz mieć dokładną wizję tego, co chcesz przećwiczyć. Dla przykładu możesz ćwiczyć określoną kombinację ciosów lub pracować nad samym lewym prostym. Do takiej kombinacji możesz stopniowo dodawać kolejne warianty. Jednak same uderzenia wcale nie muszą być twoim priorytetem. Możesz także ćwiczyć wracanie rękami do gardy, zejścia z linii ciosu lub skracanie dystansu. Podczas walki to właśnie umiejętność skracania dystansu ma kluczowe znaczenie. Niezależnie od tego, jak zamierzasz pracować, to lepiej nie zdawać się na czysty przypadek. Worek najlepiej zakupić u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się pozytywną opinią. Wtedy można mieć pewność, że worek jest wysokiej jakości i posłuży przynajmniej kilka lat. To, jak będziesz boksował podczas walki, zależy głównie od nawyków utrwalonych w trakcie ćwiczeń na worku. Nie skupiaj się zawsze na dużej sile, gdy bijesz w worek. Nokautującymi petardami wcale nie muszą być wszystkie ciosy zadane w walce. Technicznie wyprowadzone uderzenia są nie tylko bardziej skuteczne, ale kosztują nas też mniej siły niż tak zwane „pchane ciosy”. Oczywiście na wszystko potrzeba czasu, dlatego nie przejmuj się, jeśli na początku nie będzie Ci coś wychodzić. Ciosy zadane siłowo są raczej mało skuteczną bronią, ponieważ są bardziej widoczne i łatwiejsze do skontrowania lub zblokowania. W miarę praktyki prawdziwa siła ciosu powinna przyjść z czasem. Najważniejsze, żeby ciosy były wyprowadzone z luzu i dynamiczne. To właśnie z pracy rotacyjnej bioder powinna pochodzić wygenerowana moc. Skup się także na prawidłowej pozycji, żeby nie stracić balansu. Nie stój płasko przy wyprowadzaniu uderzeń. Zdecydowanie lepiej stać na palcach i cały czas się poruszać.

Udostępnij