Blog tematyczny dla aktywnych mężczyzn.

Zdrowie

Jak jeść zdrowo? – kilka podstawowych zasad

Jak jeść zdrowo? – kilka podstawowych zasad

W ostatnich latach bardzo popularne stało się promowanie zdrowego stylu życia. Wpływ na jakość codziennego funkcjonowania ma m.in. odpowiednia dieta. W mediach bardzo dużo mówi się o konieczności zdrowego odżywiania się oraz korzyściach, które niesie ze sobą spożywanie zdrowego jedzenia. Natłok informacji sprawia jednak, że czasami nie do końca zdajemy sobie sprawę, na czym właściwie polega zdrowe odżywianie się oraz które produkty mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jak jeść zdrowo oraz jakich nawyków żywieniowych warto się pozbyć ze swojego życia? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Najczęściej popełniane błędy żywieniowe

Przed rozpoczęciem diety warto pamiętać o tym, że każda dieta powinna być indywidualnie dostosowana do naszych potrzeb. Warto w tym celu umówić się na wizytę u doświadczonego dietetyka, który na podstawie wywiadu z nami ułoży odpowiedni dla nas jadłospis. Niestety wiele osób bardzo często zapomina o tym, że odpowiednia dieta jest kwestią mocno indywidualną. Takie osoby zazwyczaj powielają popularne mity żywieniowe, na które można natknąć się w mediach oraz internecie.

Jednym z najbardziej popularnych mitów jest przekonanie, że śniadania białkowo-tłuszczowe są lepsze niż śniadania węglowodanowe. W praktyce powinno spożywać się takie śniadania, po których czujemy się dobrze i które dostarczają nam odpowiednio dużo energii na resztę dnia. Wiele osób może czuć się dobrze po zjedzeniu białkowo-tłuszczowego śniadania, natomiast inni nie będą w stanie prawidłowo funkcjonować bez węglowodanów.

Wiele osób tkwi również w błędnym przeświadczeniu dotyczącym tego, że nie wolno spożywać posiłków po godzinie 18, ponieważ przyczynia się to do odkładania tkanki tłuszczowej. Ten mit został obalony już dawno temu, jednak wiele osób nadal unika spożywania posiłków w późniejszych godzinach. W rzeczywistości ostatni posiłek należy spożyć ok. 2-3 godzin przed snem, dlatego jeśli codziennie kładziemy się spać o 23, możemy zjeść kolację nawet o 21.

Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania

Aby zdrowo się odżywiać, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pierwszą z nich jest wykluczenie lub ograniczenie przetworzonej żywności w diecie. Taka żywność ma wiele składników oraz substancji chemicznych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie.

Warto pamiętać również o tym, aby regularnie spożywać warzywa oraz sięgać po zdrowe źródła tłuszczów. Bardzo ważne jest również wybieranie pełnowartościowych produktów zbożowych oraz zastąpienie cukru zdrowymi zamiennikami. Należy pamiętać również o spożywaniu odpowiedniej ilości wody oraz nie popadanie w skrajności podczas bycia na diecie. Należy oczywiście dbać o to, aby odżywiać się zdrowo, jednak wyjście ze znajomymi na pizzę od czasu do czasu nie powinno być dla nas żadną tragedią.

Jak zacząć zdrowo jeść?

Każdy, kto planuje zmienić swoje nawyki żywieniowe, powinien udać się do wykwalifikowanego dietetyka, który doradzi jak jeść zdrowo oraz pomoże skomponować odpowiedni jadłospis. Aby zacząć zdrowo się odżywiać, należy poszerzyć swoją wiedzę na temat żywienia oraz dostosować jadłospis do swoich potrzeb.

Udostępnij