Zapasy to olimpijska dyscyplina sportowa, która ze zwykłą bijatyką czy przepychanką nie ma nic wspólnego. Jest to sztuka walki, która wymaga obalenia przeciwnika w konkretny sposób poprzez użycie odpowiednich chwytów. Jakie są zatem najpopularniejsze chwyty w zapasach?
Nieco historii
Zapasy to kontaktowa sztuka walki, która swoje początki ma w czasach starożytnych. Już w Grecji w czasie igrzysk olimpijskich były organizowane te zawody. Ślady świadczące o walkach zapaśniczych można znaleźć nie tylko w literaturze antycznej, ale i na wielu ceramicznych wyrobach, na których uwidocznieni się sportowcy walczący ze sobą. Śmiało można stwierdzić, że zapasy odbywały się już nawet 3000 lat przed naszą erą. W czasach nowożytnych zapasy są dyscypliną olimpijską od początku, czyli od 1896 roku. Jedynie w 1900 roku w Paryżu nie było tej dyscypliny, jednak był to jedyny taki przypadek w historii. W Polsce jest wiele klubów sportowych, w których trenują początkujący sportowcy, jak i zawodowi zapaśnicy.
Zapasy klasyczne, wolne i zapasy kobiet
Wyróżnia się dwa rodzaje zapasów. Pierwsze z nich to zapasy klasyczne, a drugie wolne. Pomiędzy nimi nie ma spektakularnych różnic, należy jednak pamiętać o chwytach, których można używać w konkretnym stylu. W przypadku zapasów w stylu wolnym można chwytać przeciwnika za nogi. Dodatkowo są także zapasy kobiet, które mają nieco inne chwyty niż w przypadku zapasów mężczyzn. Ważną różnicą jest niemożność wykonywania chwytu podwójnego Nelsona ze względu na duże niebezpieczeństwo.
Suples – jeden z ważniejszych chwytów w zapasach
W tym sporcie można wyróżnić różne chwyty, a jednym z nich jest Suples. Przede wszystkim jest to widowiskowy chwyt, który polega na chwyceniu przeciwnika od tyłu. Rękoma należy objąć okolice pasa i kolejnym etapem jest włożenie dużego wysiłku, aby podnieść przeciwnika i obalić go na matę. Z opisu nie wynika, aby było to trudne zadanie, jednak w rzeczywistości trzeba się bardzo wysilić. Warto go wyćwiczyć, gdyż ten chwyt jest bardzo efektowny.
Chwyt Nelsona
Ten chwyt wymaga nieco precyzji i zwinności. Przede wszystkim trzeba praktycznie od razu obezwładnić przeciwnika poprzez założenie klamry. Ręce wsuwa się pod ramiona, a następnie szybko splata dłonie na jego karku. Taki chwyt w zapasach sprawia, że rywal nie ma możliwości wykonania żadnego ruchu. Wcześniej zostało wspomniane, że w przypadku zapasów kobiet zabroniony jest podwójny Nelson. Jest to odmiana chwytu Nelsona, której nazwa powstała od admirała brytyjskiego o tym właśnie nazwisku.
Wózek – chwyt w parterze
Wózek jest chwytem, który wykonuje się w parterze. Przeciwnika należy objąć w pół od tyłu i trzeba przerzucić go na bok. Aby to zrobić, należy wsunąć dłonie pod rywala, złączyć je i mocno zakleszczyć przeciwnika. Jak już wszystko zostanie dokładnie wykonane, to trzeba zewrzeć siły i przerzucić rywala na bok.
Zapasy to świetna dyscyplina sportowa, która wymaga umiejętności, szybkości i siły. Regularne treningi przynoszą szybko efekty. Jest to dynamiczny sport, w którym liczy się każda sekunda.