Blog tematyczny dla aktywnych mężczyzn.

Sport

Ciekawostki o pływaniu – dziwne i niecodzienne zdarzenia dotyczące pływania

Ciekawostki o pływaniu – dziwne i niecodzienne zdarzenia dotyczące pływania

Pływanie to świetna forma aktywności, która doskonale wpływa na kondycję i sylwetkę. Baseny są praktycznie w każdej miejscowości, a więc warto rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. Można znacząco poprawić wydolność, zrzucić zbędne kilogramy i usprawnić kręgosłup. Warto także dowiedzieć się czegoś więcej o tej dyscyplinie. Jakie ciekawostki o pływaniu warto znać?

Pływanie – dyscyplina olimpijska i doskonały sport dla amatorów

Wielu rodziców od małego uczy swoje pociechy pływać. Pływanie doskonale wpływa na rozwój organizmu. Jest to również świetna zabawa, którą dzieciaki uwielbiają. W basenie także doskonale bawią się dorośli. Oprócz pływania można korzystać ze zjeżdżalni, biczów wodnych czy skakać z wysokości do wody. Pływać mogą osoby w każdym wieku bez względu na kondycję czy warunki fizyczne. Wyróżnia się trzy style pływackie, a każdy z nich jest uwzględniony w zawodach olimpijskich.

Ciekawostki o pływaniu

W związku z pływaniem można byłoby wymieniać w nieskończoność wiele ciekawostek. Z racji tego, że jest to popularna dyscyplina, a wodę uwielbia praktycznie każdy, to warto wiedzieć kilka rzeczy, o których się nie myśli na co dzień. Pierwszą z nich jest pocenie się pod wodą. Ilość wydzielanego potu zależna jest od temperatury wody, ale wysiłek fizyczny powoduje, że nawet pod wodą człowiek się poci. Kolejną ciekawostką związaną z pływaniem jest najdłuższy dystans. Przez ponad 67 godzin w jeziorze pływała Sara Thomas, która przepłynęła 168,3 km. Ricardo Hoffman pływał jeszcze dłużej, bo 84,5 godziny, a jego dystans to 481 km. Dyscypliną olimpijską pływanie stało się w 1908 roku. Jednak kobiety mogły brać udział w zawodach dopiero w 1912 roku. Za najstarszy styl pływacki uznaje się żabkę, czyli styl klasyczny, a najszybszym jest kraul. Godny uwagi jest rekord związany ze wstrzymaniem oddechu pod wodą. Wynosi on aż 24 minuty i 3 sekundy. Dokonał tego Hiszpan Aleix Segura. Najdłuższym basenem na świecie jest basen w Maroko w Casablance. Jest on długi na 480 metrów i szeroki na 75 metrów. W basenie znajduje się woda morska. Najgłębszym basenem jest basen w Belgii, którego wgłębienie wynosi aż 33 m.

Dlaczego warto pływać?

Pływanie jest doskonałą formą spędzania aktywnie czasu z całą rodziną. Na terenie większych miast jest wiele aqua parków, w których można skorzystać z różnych basenów. Jedne są przeznaczone do rekreacyjnego pływania, inne dla dzieci, a jeszcze inne do zawodowego pływania. Pływanie doskonale poprawia wydolność płuc. Najlepsi pływacy mają nawet dwukrotnie lepszą wydolność od przeciętnego człowieka. Dodatkowo regularne chodzenie na basen doskonale wpływa na kręgosłup i wysmukla sylwetkę. Podczas pływania stawy nie są obciążane, a więc jest to idealny sport dla każdego. W ciągu godziny można spalić pływając nawet 600 kalorii, co jest imponującym wynikiem. Wysiłek wkładany w pływanie nie jest wcale tak duży, a efekty są spektakularne. Każdy, kto chciałby poprawić swoją kondycję, stan zdrowia i sylwetkę, powinien zacząć regularnie pływać.

Udostępnij